Danimarka Adalet Bakanı Hummelgaard, Kosova Meclisi’ni ziyaret etti

Danimarka Adalet Bakanı Peter Hummelgaard ve Danimarka Parlamentosu Yasama Komisyonu üyeleri, Kosova Meclis Başkanı Glauk Konjufca tarafından kabul edildi.

Kosova Meclisinden yapılan açıklamada, Konjufca’nın görüşmede, Danimarka’nın Kosova’ya destekleri ve iki parlamento arasındaki işbirliğini daha da somutlaştırma konusunda gösterdiği irade için minnettarlığını dile getirdiği belirtildi.

Kosova’nın büyük Avrupa ailesinin bir parçası olma yolculuğunda Danimarka’nın desteğinin önemine vurgu yapıldığı aktarılan açıklamada, “Meclis Başkanı Konjufca, Kosova ile Danimarka arasında uluslararası bir anlaşmanın imzalanmasını çok önemli bir adım olarak değerlendirdi ve bu anlaşmanın desteklenmesi ile en kısa zamanda uygulanması konusunda genel bir irade olduğunu söyledi.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Danimarka Adalet Bakanı Hummelgaard ve Danimarka Parlamentosu Yasama Komisyonu üyelerinden oluşan heyetin, parlamentolar arası deneyim alışverişinde bulunarak Kosova’yı adalet ve Avrupa-Atlantik entegrasyon süreci gibi diğer alanlarda destekleyeceğini belirttiği kaydedildi.

Kosova, Aralık 2021’de Danimarka ile 300 kişilik hapishane hücresini kiralamak için anlaşma imzalamıştı.

Danimarka’nın talebi üzerine varılan anlaşma sonucunda Kosova’nın, Gilan şehrindeki gözaltı merkezini 10 yıllığına Danimarka’ya kiralayacağı ve Kosova Adalet Bakanlığının anlaşma kapsamında 210 milyon avro alacağı bildirilmişti.

Kosova’ya nakledilecek hükümlülerin yüksek risk taşımayacak, çoğunluğunu Danimarka vatandaşı olmayan, hırsızlık, kaçakçılık, sahtecilik ve cinayet gibi suçlar işleyen “üçüncü ülke vatandaşlarını” oluşturacağı ifade edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir