İkinci Tur Yarışı Hızlanıyor: Asgari Ücret Zammı Seçimden Önce Açıklanır mı?

Asgari ücret için zam tartışmaları seçim gölgesinde kalmaya devam ederken, seçimlerin ikinci tura kalmasıyla yeniden alevlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 14 Mayıs öncesinde asgari ücret için 500 dolar seviyesini işaret ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Temmuz ayından görüşüleceğini söylediği asgari ücret zammının 28 Mayıs’ta yeniden yapılacak seçimlerden önceye çekilip çekilmeyeceği tartışılıyor.

Türkiye’de özellikle 2021’de hızlanan ekonomik sorunlar, en çok sabit gelirlilerle çiftçileri zorladı.

Sabit ve dar gelirli kesimlerin, eriyen alım gücüyle hayat pahalılığı karşısında her geçen gün zorlanmasının ana nedenlerinden olan gıda fiyatlarındaki artış, gözleri çiftçilere çeviriyor. 

Ekonomim’de Hüseyin Gökçe’nin aktardığına göre, çiftçilerin yükselen maliyetleri, kazançlarını eritirken, sektörde sorunların artmasına neden oluyor. inmişti.

Seçimlerin ikinci tura kalmasıyla, hem alım gücündeki erimenin sandıklara yansımadığı görüldü hem de iktidarın bu sorunlardan yara aldığı izlendi.

İkinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, propagandaların yeniden ekonomiye dönmesi bekleniyor. 

Kulislerde konuşulanlara göre, maaşlı çalışanlar ve çiftçiler için yeni mesajlar bekleniyor. 

Türkiye’de sabit gelirli kesimin net olmamakla birlikte yaklaşık yarısı asgari ücretli olurken, özellikle reel kesimde bordrolarının asgari ücret üzerinden gösterilmesi uygulaması da yaygın bir durum.

Böylelikle asgari ücret artışı bekleniyor. Yılbaşında alınan zamların erimesi, yılbaşından bu yana yüzde 15,21 oranına ulaştı.

Çalışan kesim bir yandan asgari ücrette artış bekliyor, diğer yandan da diğer maaşlarda da artış beklentisi görülüyor.

İş dünyası, seçim belirsizliği ile boğuşurken, iş verenler asgari ücretin 28 Mayıs öncesi zam alabileceği endişelerini de taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir