Hafize Gaye Erkan: Benden siyasi bir şey duyamayacaksınız

(TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın dördüncü enflasyon raporu için bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Erkan’ın sunumu sonrasında yeni enflasyon tahmini 2023 için bir önceki tahminden 7 puan artırılarak yüzde 65, 2024 yıl sonu için 3 puan düşürülerek yüzde 36 ve 2025 yıl sonu için ise 1 puan düşürülerek yüzde 14 olarak açıklandı.

Erkan, sunumunun ardından basının sorularını cevaplandırdı.

“Benden siyasi bir şey duyamayacaksınız”

Kendisine yerel seçimlerle ilgili düşüncesini soran basın mensubuna, daha önce de kendisinden siyasi bir yanıt gelmeyeceğini belirtiğini hatırlatarak, siyasi yorum yapmanın TCMB’ye ve birbirinden değerli çalışanlarının faaliyetlerine zarar veren bir yaklaşım olacağını şu sözlerle dile getirdi:

Kasım ortasında Asya’ya gidilecek

Erkan yatırım toplantıları kendisine hatırlatıldığında Asya ziyaretleri ile ilgili soruya şu sözlerle yanıtlayarak tarih verdi:

Asya’daki yatırımcılarla görüşmek bizim için çok önemli. CDS’lerimize baktığımızda finansman koşulları daha ılımlı seyrediyor. Asya ziyaretleri kasım ayı ortasında başlayacak

“500 liralık banknot hazırlığı yok”

TCMB Başkanı Erkan, 5 liralık banknotların yerine 5 liralık madeni paranın geleceği söylentilerine yönelik soruya şu cevabı verdi:

5 liralık madeni para çalışmamız yoktur. Darphane 5 lira hatıra para başmıştır. Bu hatıra para, piyasadaki diğer para birimlerini değiştireceğimiz anlamına gelmez. 500 liranın çıkarılması gibi bir zorunluluk da bulunmamaktadır.

Yanıtlardan öne çıkanlar:

Erkan’ın kendisine yöneltilen sorulara verdiği cevaplardan öne çıkanlar şöyle:

-Dezenflasyon en önemli öncelik.

-Amacımız ülkemizi enflasyonda yüzde 5 hedefine ulaştırmaktır.

-Enflasyonun Mayıs 2024’ten itibaren inmesini bekliyoruz.

-Enflasyonu görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parasal güçlendirmeyi sürdürmeye devam edeceğiz.

-Para politikası faizinin artış hızı ile ilgili bütünsel yaklaşım yürütüyoruz. Bir taraftan ihracatın ve yatırımın desteklenmesi ve üretime destek veren bir yaklaşım yapıyoruz. Buna da devam edeceğiz.

-Süregelen bir iyileşmenin görülmesi şarttır. Süregelen bir dezenflasyonist aşamaya gelinip gelinmediğini görüp adımlarımızı atmaya çalışıyoruz.

-Kredi kartı faiz adımlarını daha düşük tutmaya karar verdik. Kur değişkenliği fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın da bir parçası. Birçok şokun bir araya geldiği zamanda kurun akaryakıt üzerinde de etkisi var. Petrol fiyatları yükseldi. Jeopolitik riskler de yükseldi.

-Türk Lirası’na talebin artması çok önemli. KKM mevduatını belli bir oranda tutmak yerine TL mevduatı belirli bir oranda tutmak gerekiyor. 5 yılık 10 yıllık tahviller vardı zaten. Vadelerin az az da olsa uzuyor olması önemli gelişmelerdir. Yapılan reformlarla katılım finans üzerinden olabilir. Potansiyel var. Zaman gerekir.Ciddi bir sıkılaşma var. Etkilerini görmek için zamana ihtiyaç var.

-Bizim tek amacımız fiyat istikrarını tesis etmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir